hjärtklappning
Hjärtklappning kan orsakas av att paroxetin och amitriptylin krockar med varandra.

Varför får jag hjärtklappning av min medicin?

Jag behandlas för ångest, depression och smärta i trigeminusnerven, och äter 40 mg paroxetin och 10 mg amitriptylin. Men när jag tagit dom får jag hjärtklappning som tusan, som håller på i över en timme.

Så nu är jag orolig för att det kan vara farligt?

Jag tar även Xanor, samt kosttillskott i form av magnesium och c-vitamin.

57-årig kvinna

Paroxetin tillsammans med amitriptylin kan ge hjärtklappning (ökad hjärtfrekvens) som ”biverkan”. Kombinationen bör generellt sett undvikas.

Om du måste ha båda dessa läkemedel kan du diskutera med din läkare om att prova att sänka dosen av amitriptylin.

Interaktion kan orsaka hjärtklappning

Det orsakas av att paroxetin blockerar ett enzym i levern som bryter ner amitriptylin. Därmed blir dosen av amitriptylin för hög i blodet och kroppen, med bland annat hjärtklappning som följd.

Prata med din läkare om att sänka dosen eller hitta ett alternativ till amitriptylin.

LÄS MER: Allt du behöver veta om biverkningar

 

hjärtklappning

Dela det här med dina vänner

Vill du ha mer?

Prenumerera Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.
Ställ en egen fråga Du får svar direkt till din e-post.
Exklusiva tips Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning

Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den 12 juli 2017 @ 10:03

close
hjärtklappning

Nämen hej 👋
Är du intresserad av

BIVERKNINGAR?

Registrera dig för att få vårt exklusiva nyhetsbrev om
biverkningar, varje månad.

Vi spammar inte! Läs vår integritetspolicy för mer info.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.