25 maj 2024
Det är sannolikt inte Innohep som orsakar din hjärtklappning.
Det är sannolikt inte Innohep som orsakar din hjärtklappning.

69

Kan Innohep orsaka hjärtklappning?

Jag har fått Innohep injektion i 10 dagar.

Kan den ge hjärtklappning?

 

Benny

Nej, det är sannolikt inte Innohep som orsakar din hjärtklappning.

Hjärtklappning finns inte upptaget i Fass under biverkningar, så det kan inte uteslutas till 100 procent. Men sannolikt är det inte.

Nu känner jag inte till anledningen till att du har tagit Innohep, men jag antar att det har att göra med att antingen behandla en blodpropp eller minska risken att det ska uppkomma.

Så det är möjligt att det du känner som hjärtklappning har att göra med den underliggande sjukdomen/anledningen till att du fått Innohep.

Jag föreslår att du kontaktar din läkare om detta.

LÄS MER

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

25 maj 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.