Ja, det finns faktiskt forskning som visar att ett intag av paranötter kan ha en viss positiv effekt på kolesterol och andra parametrar.
Det är inte mycket data, och det pekar inte helt tydligt enbart i en positiv riktning, men det finns en positiv tendens.
Forskning på paranötter
I en av studierna skriver forskarna: ”Paranötter förbättrade lipidprofilen och mikrovaskulär funktion hos överviktiga ungdomar, möjligen på grund av dess höga nivå av omättade fettsyror och bioaktiva substanser.”
Just detta var en liten studie på bara 17 personer. Resultaten måste bekräftas i större studier med fler personer.
LÄS MER: Finns det annat än statiner för att sänka kolesterolet?
Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den
Legitimerad apotekare (Uppsala universitet) och medicinjournalist (Stockholms universitet).
Fredrik besvarar frågor här på Fråga Apotekaren, vid sidan av sitt arbete som redaktör och medicinjournalist för olika fack- och patienttidningar; ILCO-magasinet och OsteoporosNytt.
Tidigare har Fredrik varit redaktör för Allt om Diabetes, Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Fredrik är ofta anlitad som moderator, bland annat i Almedalen.