Dina röda utslag har troligen inte med dina läkemedel att göra.

Var kommer mina röda utslag ifrån?

Jag har väldigt låg puls, runt 46, och röda utslag på underarmarna sen i somras.

Jag har gått ner 25 kg i vikt så undrar jag om det finns några problem med att kombinera mina mediciner? Jag tar Enalapril 20 mg, Metoprolol 200 mg, Atorvastatin 40 mg, Waran 50 mg i veckan, samt Furix vid behov.

Blodtrycksmedicinen har jag tagit i några år, betablockeraren och waran i c:a 1,5 år.

Jag hade hjärtflimmer tidigare, och behandlas nu för högt blodtryck samt högt kolesterol.

SöS, 68

Eftersom dina röda utslag och viktnedgång kom i somras, ”lång” tid efter att du började med dessa läkemedel, samt att du har gått ner så mycket i vikt, tror jag inte att det har med medicinerna att göra. Jag föreslår istället att du kontaktar en läkare för detta, speciellt med tanke på din stora viktnedgång….

Detta inlägg är tillgängligt för våra Premium, Prova på, och VIP-medlemmar.
Logga inBli medlem

Dela det här med dina vänner

Vill du ha mer?

Prenumerera Nyhetsbrevet kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.
Ställ en egen fråga Du får svar direkt till din e-post.
Exklusiva tips Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning

close

Innan du lämnar - du vill inte missa våra viktiga nyheter och information!

Gör som 948 andra hälsointresserade. Prenumerera gratis på nyhetsbrevet som kommer varje onsdag kväll kl 19 med veckans alla frågor & svar.

Du får också:
• våra 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning
• möjlighet att läsa 16 andra ämnesspecifika nyhetsbrev
• kunskap att använda dina läkemedel på bästa sätt