22 maj 2024
Yrsel av Bisoprolol
Yrsel av Bisoprolol kan ha att göra med att ditt blodtryck har bivit för lågt. Foto: stockking on Freepik

118

Varför får jag yrsel av Bisoprolol?

Förra veckan fick jag Bisoprolol av läkaren. Jag har sedan tidigare högt blodtryck OCH hjärtsvikt, och nu tyckte läkaren att jag behövde ännu mer medicin för hjärtat. 

Sedan jag började med bisoprolol har jag blivit så yr. 

Inga

Det låter som att den yrsel av Bisoprolol som du får helt enkelt har att göra med att ditt blodtryck har bivit för lågt.

Men det kan också vara tillfälligt, tills kroppen hinner anpassa sig till den nya behandlingen med bisoprolol.

Om du har tillgång till en blodtrycksmätare hemma tycker jag att du ska mäta trycket regelbundet, gärna en gång per dag – samma tidpunkt varje dag.

Om inte yrseln har gått över efter 2-3 veckor tycker jag att du ska kontakta läkaren så får ni tillsammans titta över din behandling.

LÄS MER

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

22 maj 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.