17 april 2024
Kortison kan möjligen göra dig röd och varm i ansiktet.
Kortison kan möjligen göra dig röd och varm i ansiktet. Foto: Freepik

193

Blir jag röd och varm i ansiktet av kortison?

Jag började med kortison för ca två veckor sedan för en inflammerad axel.

Efter 2-3 dagar blev jag alldeles röd och varm i ansiktet. Det har hängt i och ger inte med sig.

Är det kortison som kan göra mig röd och varm i ansiktet?

Greta

Det kan möjligen hända att man kan bli röd och varm i ansiktet av en kortisonbehandling.

Man kan också uppleva en “speedad känsla” i kroppen, speciellt om man tar kortison en lite längre tid.

Men det kan lika gärna vara något annat.

Jag antar att du bara ska ta kortison en begränsad tid. Om det försvinner när det slutar bekräftar det att det var kortisonet som orsakade att du blev röd och varm i ansiktet.

Om det inte försvinner när du slutar är det något annat som orsakar det.

Källa: Fass

LÄS MER

GUIDE: Bra att veta för att hantera biverkningar

 

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

17 april 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.