serotonin
Halten serotonin blir inte för hög av att du lägger till B6-vitamin. Foto: kroshka__nastya - www.freepik.com

Kan det bli för högt serotonin om jag lägger till B6-vitamin?

Jag är drabbad av ångest som jag behandlar med Mirtazapin och sertralin.

Förutom det behandlar jag också med lamotrigin och levaxin; vid behov tar jag också Imovane och oxascand.

Som tillskott tar jag D-vitamin och B12-vitamin. 

Kan jag ta B6-vitamin när jag tar SSRI-preparat eller får jag i mig för mycket Serotonin då?

 

Jim

Det ska normalt gå bra att ta B12-vitamin med dessa läkemedel. Det ska inte göra att halten serotonin blir för hög.

Jag kollade också i en databas för krockar (interaktioner) och det finns inga allvarliga interaktioner mellan dessa läkemedel.

Berätta gärna för din läkare om alla tillskott som du tar.

LÄS MER: Allt du behöver veta om interaktioner

 

serotonin

Dela det här med dina vänner

Vill du ha mer?

Prenumerera Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.
Ställ en egen fråga Du får svar direkt till din e-post.
Exklusiva tips Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning

close
serotonin

Nämen hej 👋
Är du intresserad av

INTERAKTIONER?

Registrera dig för att få vårt exklusiva nyhetsbrev om
interaktioner, varje månad.

Vi spammar inte! Läs vår integritetspolicy för mer info.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.