Symtomfrihet är målet för astma och KOL.
Symtomfrihet är målet för astma och KOL. Illustration: brgfx on Freepik

170

Så ska astma och KOL behandlas – nya rekommendationer

I dag den 27 mars 2023 publiceras Läkemedelsverkets nya behandlingsrekommendationer för astma och KOL (kroniskt obstruktiv lungsjukdom). Alla vuxna och nästan alla barn med astma bör ordineras inhalationssteroider med regelbunden uppföljning. Att patienten slutar röka är den enskilt viktigaste insatsen i behandlingen av KOL.

Såväl astma som KOL tillhör våra största folksjukdomar. Inte sällan krävs livslång och regelbunden kontakt med sjukvården.

– Målet med de uppdaterade behandlingsrekommendationerna är att stödja primärvården i att ge en adekvat behandling, oavsett var i landet patienten bor, säger Elisabeth Bernspång, utredare vid Läkemedelsverket och lungläkare i grunden.

Nytt i dessa rekommendationer är framför allt att behandlingen med inhalationssteroider (kortison för lokal verkan i lungorna) har tydliggjorts.

– Vid astma bör alla behandlas med inhalationssteroider, medan behandlande läkare behöver ta ställning till vilka som ska ha inhalationssteroider vid KOL. Den internationella GOLD-rekommendationen för klassificering av KOL är ett bra stöd i denna bedömning, säger Johanna Sundbaum, utredare vid Läkemedelsverket och lungmedicinare.

För att förebygga akuta symtom och kunna justera den dagliga medicineringen vid behov måste personer med astma och KOL följas upp regelbundet. Det är också viktigt att avgöra om patienter med obstruktiva besvär har astma eller KOL, eller möjligen båda sjukdomarna samtidigt.

För astma är behandlingsmålet att uppnå symtomfrihet, att förhindra försämringsepisoder och lungfunktionsnedsättning samt att minimera läkemedelsbiverkningar.

Behandling av KOL syftar till att minska symtom och risken för försämringsepisoder samt förbättra livskvalitet och prognos.

Här finns behandlingsrekommendation för astma och för kol

Källa: Läkemedelsverket

LÄS MER

 

Missa inga nyheter eller viktiga tips!

Varje torsdag kväll kommer nyhetsbrevet med senaste veckans alla inlägg.

Alla prenumeranter får våra 15 bästa tips för en bättre läkemedelsanvändning!

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fredrik Hed

svarar på dina 
läkemedelsfrågor

Fredrik Hed är apotekare och besvarar frågor om läkemedel, kosttillskott och naturmedel.

Missa ingen viktig information

Gör som tusentals andra och prenumerera på våra nyhetsbrev. Det är gratis!

Varje torsdag kväll kommer nyhetsbrevet med alla inlägg från senaste veckan. Ibland kommer också specialutskick om specifika ämnesområden.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

21 april 2025