23 maj 2024
Serotonergt syndrom är ett potentiellt farligt tillstånd.
Serotonergt syndrom är ett potentiellt farligt tillstånd. Foto: DCStudio on Freepik

320

Vad är egentligen serotonergt syndrom?

Jag har sett att det finns något som heter serotonergt syndrom. 

Har förstått att det kan orsakas av vissa läkemedel. Vilka då?

Och vad är det egentligen och vad händer?

Molly

Serotonergt syndrom är ett potentiellt farligt tillstånd som beror på en förhöjd aktivitet i serotonerga bansystem i hjärnan (för höga doser av serotonin). Det orsakas av intag av läkemedel eller andra substanser som höjer den serotonerga aktiviteten och allvarlighetsgraden beror på hur mycket denna aktivitet är förhöjd.

Det är ovanligt att syndromet orsakas av ett enda preparat. Vanligtvis beror det på flera substanser med olika verkningsmekanismer.

Ofta uppträder syndromet snabbt: oftast inom 6 timmar efter insättning eller dosökning av ett läkemedel.

Serotonergt syndrom kan uppstå även vid intag av läkemedel i terapeutiska (vanliga behandlings-) doser, där särskilt kombinationer med vissa MAO-hämmare (moklobemid; Aurorix) är riskfyllda. Detta gäller även intag av MDMA (ecstasy); samtidig behandling med MAO-hämmare ökar risk för allvarliga symtom, medan samtidig behandling med SSRI inte innebär lika hög riskökning eftersom de konkurrerar om receptorer.

Symtom som kan uppstå vid serotonergt syndrom är

  • Mental påverkan
    • förvirring
    • hallucinationer
    • inkoordination
  • Ökad neuromuskulär aktivitet
    • kramper
    • frossa eller skakningar
    • muskelspasmer eller stelhet
    • tremor
    • magkramper
  • Ökad autonom aktivitet
    • feber
    • ökad hjärtfrekvens
    • överdriven svettning

Illamående, kräkning och diarré är också vanliga syntom.

Allvarliga fall kan leda till koma och till och med dödsfall.

Du bör omedelbart söka läkarvård om du upplever dessa symtom när du tar medicinerna. Tala med din läkare om du har några frågor eller funderingar.

Serotonergt syndrom beror alltså av en ökad halt av serotonin, vilket kan bero på flera olika mekanismer:

• Hämning av monoaminoxidas
– MAO-hämmare, både reversibla och irreversibla, t ex Aurorix.
– Linezolid
– Harmelbuske, Peganum harmala

• Minskat återupptag av serotonin
SSRI (citalopram, escitalopram, paroxetin, sertralin, fluoxetin, fluvoxamin), SNRI (venlafaxin, duloxetin)
– Tricykliska antidepressiva, TCA (klomipramin, amitriptylin, nortriptylin)
– Opioidanalgetika: fentanyl, tramadol, petidin

• Preparat som ökar frisättning av serotonin
– Amfetaminpreparat
– MDMA (ecstasy)
– Ecstasyliknande preparat (”nätdroger”)

• Övriga
– Litium
– Tryptofan
– 5-HTP

Din läkare kanske redan är medveten om riskerna, men har bestämt att detta är det bästa behandlingssättet för dig och har vidtagit lämpliga försiktighetsåtgärder och övervakar dig noga för eventuella komplikationer.

Källa: Internetmedicin, drugs.com, Fass. 

LÄS MER: Går det bra att kombinera Sertralin och Mirtazapin?

 

Missa inga nyheter eller viktiga tips!

Varje torsdag kväll kommer nyhetsbrevet med senaste veckans alla inlägg.

Alla prenumeranter får våra 15 bästa tips för en bättre läkemedelsanvändning!

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

23 maj 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.