23 juni 2024
Doshöjning
Det kan hända att biverkningar uppstår vid en doshöjning av ett läkemedel.

11 971

Kan biverkningar komma efter doshöjning?

Jag behandlas för depression och ökade dosen av sertralin från 100 mg till 150 mg för en vecka sen.

Nu börjar huvudvärken och tröttheten (dåsighet) komma tillbaka. Känner mig konstig i kroppen.

Är det möjligt att biverkningar kommer igen efter doshöjning av sertralin?

BD

Ja, en doshöjning kan absolut göra så att biverkningar uppstår. Men det behöver inte alltid vara så. Om du t ex står på 100 mg har kroppen vant sig vid och “ställt in sig” efter det. Då har det blivit ett jämviktsläge som du rubbar om du höjer dosen. Och just sertralin påverkar ett väldigt...

Detta inlägg är tillgängligt för våra Premium och VIP-medlemmar.
Som medlem slipper du också alla annonser.
Logga in - om du redan är medlemBli medlem

Dela det här med dina vänner
Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

23 juni 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.