2 februari 2023
huvudvärk
Jag tror inte att det är läkemedlen som orsakar huvudvärk.

676

Kan mina läkemedel ge huvudvärk och göra mig yr?

Jag fick en hjärtinfarkt 2013, och tar sedan dess Atorvastatin 80 mg och Trombyl 0,75 mg. Sedan ett och ett halvt år tar jag också Ezetrol 10 mg. Samtliga 1 tablett om dagen.

Jag har en lätt huvudvärk som kommer och går. Har lite svårt med balansen ibland. Känner mig lite fumlig samt lite groggy, från och till. Yrsel och balansen samt huvudvärken har jag haft i ca: 3-4 år. Där yrseln kom först.

Kan det vara dessa läkemedel som orsakar mina problem?

Går på undersökning hos Hjärt- & kärlcentrum i Södertälje 1 gång per år.

TsP49

Nej, jag tror inte att det är dina läkemedel som ger dig huvudvärk. Efter vad du uppger har du haft dessa problem ungefär lika länge som du har haft dessa läkemedel, eller kanske att besvären tom kom innan du började med läkemedlen. Troligen inte läkemedlen som orsakar huvudvärk Oavsett så tror jag inte att det...

Detta inlägg är tillgängligt för våra Premium och VIP-medlemmar.
Som medlem slipper du också alla annonser.
Logga in - om du redan är medlemBli medlem

Dela det här med dina vänner

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

2 februari 2023

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.