13 augusti 2022
Search
Generic filters
serotonin
Halten serotonin blir inte för hög av att du lägger till B6-vitamin. Foto: kroshka__nastya - www.freepik.com

20

Kan det bli för högt serotonin om jag lägger till B6-vitamin?

Jag är drabbad av ångest som jag behandlar med Mirtazapin och sertralin.

Förutom det behandlar jag också med lamotrigin och levaxin; vid behov tar jag också Imovane och oxascand.

Som tillskott tar jag D-vitamin och B12-vitamin. 

Kan jag ta B6-vitamin när jag tar SSRI-preparat eller får jag i mig för mycket Serotonin då?

 

Jim

Det ska normalt gå bra att ta B12-vitamin med dessa läkemedel. Det ska inte göra att halten serotonin blir för hög.

Jag kollade också i en databas för krockar (interaktioner) och det finns inga allvarliga interaktioner mellan dessa läkemedel.

Berätta gärna för din läkare om alla tillskott som du tar.

LÄS MER: Allt du behöver veta om interaktioner

 

close
Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten
Search
Generic filters

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

13 augusti 2022

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.