Du kan ta K2-vitamin med vissa blodförtunnande mediciner – men inte med andra.
Om du tar äldre blodförtunnande som Waran/warfarin bör du inte ta vitamin K2. Det beror på att vitaminet påverkar blodkoagulationen och motverkar Waran-behandlingen. Personer som tar Waran, och annan blodförtunnande behandling, gör ju det av en anledning och då vill man inte motverka den behandlingen.
Men om du tar nyare blodförtunnande som Pradaxa, Eliquis och liknande ska det normalt gå bra att ta tillskott med K2-vitamin.
För säkerhets skull bör du prata med din läkare innan du börjar.
På Livsmedelsverkets webbsida finns en bra tabell med livsmedel som innehåller mycket K-vitamin. Bl a ska man se upp med, och eventuellt begränsa sitt intag av, bladgrönsaker som spenat, mangold och sallat (dock ej isbergssallad), broccoli, rapsolja, sojaolja, grönkål, brysselkål och pestosås – om man tar Waran/warfarin.
LÄS MER: Kan vitamin K2 vara något för mig?
Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den