Det ska normalt gå bra att ta Losartan och Amlodipin ihop med Viagra.
Det enda som du möjligen skulle kunna känna av är en extra blodtryckssänkning, i och med att Viagra (sildenafil) har en lätt blodtryckssänkande effekt. Det skulle du kunna känna av som lite yrsel, men sannolikt inte.
Viagra togs ursprungligen fram mot kärlkramp (angina pectoris). Genom att sänka blodtrycket trodde man att det skulle kunna ha effekt på kärlkramp, genom en specifik mekanism hos den nya substansen sildenafil.
Sildenafil hade effekt på kärlkramp, men också biverkningar i form av muskelvärk. Och en ganska ihållande erektion hos manliga patienter. Företaget bakom Viagra, Pfizer, styrde om forskningsprojektet, och 1998 godkändes Viagra för impotens.
Losartan och amlodipin är en bra kombination för att sänka blodtrycket. De har funnits länge, har förhållandevis få biverkningar och kunskapen är stor runt dem. De verkar med olika mekanismer, vilket är mer effektivt än att bara höja dosen av ett läkemedel.
LÄS MER