27 mars 2023
Apati är nog ingen biverkan av escitalopram.
Apati är nog ingen biverkan av escitalopram. Image by redgreystock on Freepik

24

Finns det risk för apati med escitalopram?

Pga depression fick jag escitalopram av läkaren. Har tagit det i tre månader nu och känner inte att det ger någon effekt.

Upplever istället en stigande apati som blir mer och mer jobbig. 

Tror du att det kan vara en biverkan av escitalopram?

 

Klaus

Nej, jag tror inte att din apati är en biverkan av escitalopram. Det finns inte upptaget som biverkan.

Det finns två andra tänkbara förklaringar:

  1. Att din depression inte håller på att läka ut, utan är kvar. Det är inte ovanligt att känna apati vid en djupare eller längre depression.
  2. Att det är en annan sjukdom, t ex Huntingtons sjukdom, där vanliga symtom är just depression och apati.

Jag tycker att du ska prata med din läkare. Kanske är det så att escitalopram inte är rätt medicin för dig? Du kanske behöver en annan medicin.

Eller så behöver läkaren göra lite fler undersökningar, om det kanske egentligen är en annan sjukdom som är anledningen till dina besvär.

LÄS MER: Finns det antidepressiv medicin utan muntorrhet?

 

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

27 mars 2023

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.