Du kan ta upp till 4 gram paracetamol per dag som smärtstillande medicin, alltså 8 tabletter a 500 mg, även om paracetamol inte är det bästa alternativet som smärtlindrande medicin vid artros.
Hoppas att det fungerar bättre med högre dos.
Vad gäller antiinflammatoriska medel, som diklofenak, stämmer det att de inte rekommenderas vid diabetes, därför faller tyvärr många alternativ bort.
I en kommentar till varför det inte rekommenderas skriver Läkemedelsverket så här:
“Den europeiska läkemedelsmyndighetens kommitté för läkemedelssäkerhet, PRAC, har dragit slutsatsen att effekterna på hjärta och cirkulation av det smärtlindrande läkemedlet diklofenak när det ges som kapslar, tabletter eller injektioner liknar dem för selektiva COX-2-hämmare och rekommenderar därför att patienter med allvarliga hjärt-kärlsjukdomar inte ska använda diklofenak.”
LÄS MER
Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den