Teoretiskt kan äppelcidervinäger användas för att behandla vårtor, men det finns inga bra vetenskapliga studier som visar att det fungerar. Äppelcidervinäger är normalt svagare än andra syror som används för att behandla vårtor, så det tar längre tid. Men visst går det.
Ta en bit bomull, doppa i äppelcidervinägern så den blir genomblöt och tryck mot vårtan. Håll fast bomullen mot vårtan med plåster eller mindre bandage och låt vara över natten. Ta bort på morgonen och sätt dit en ny bomullsbit med vinäger nästa kväll. Upprepa detta i 1-2 veckor tills vårta trillar av. Fortsätt med behandlingen ytterligare några nätter. Observera att huden runt vårtan kan irriteras och ömma.
Annars finns många bra hjälpmedel på apoteken att ta bort vårtor, som är både snabba och skonsamma för huden. Antingen appliceras salicylsyra för att bränna bort vårtan. Ett annat alternativ är att frysa bort vårtan. Detta görs normalt en gång i veckan tills vårtan försvinner.
Denna fråga besvarades i Hemmets Journal nr 30 2018.
LÄS MER
Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den
Legitimerad apotekare (Uppsala universitet) och medicinjournalist (Stockholms universitet).
Fredrik besvarar frågor här på Fråga Apotekaren, vid sidan av sitt arbete som redaktör och medicinjournalist för olika fack- och patienttidningar; i dagsläget ILCO-magasinet och OsteoporosNytt.
Tidigare har Fredrik varit redaktör för Allt om Diabetes, Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Fredrik är ofta anlitad som moderator, bland annat i Almedalen.