Nej, utan asken där datum står finns inget sätt att ta reda på om tabletterna är för gamla.
På senare år har man börjat trycka bäst före-datum även på blisterkartorna, så jag misstänker att dina läkemedel är för gamla. Därför är min rekommendation att lämna in dem på apoteket för destruktion.
Du kan visserligen använda dem, det är inte farligt att ta dem. Men eftersom de med allra största sannolikhet är för gamla har den aktiva kemiska substansen börjat brytas ner och läkemedlets effekt har börjat avta.
LÄS MER
Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den
Legitimerad apotekare (Uppsala universitet) och medicinjournalist (Stockholms universitet).
Fredrik besvarar frågor här på Fråga Apotekaren, vid sidan av sitt arbete som redaktör och medicinjournalist för olika fack- och patienttidningar; i dagsläget ILCO-magasinet och OsteoporosNytt.
Tidigare har Fredrik varit redaktör för Allt om Diabetes, Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Fredrik är ofta anlitad som moderator, bland annat i Almedalen.