Det bör gå bra att ta citalopram och metoprolol samtidigt.
Det finns vetenskapliga data som tyder på att koncentrationen av Seloken kan öka i blodet om man samtidigt tar Citalopram, därför står det skrivet så i bipacksedeln.
Däremot är det inte helt klarlagt om detta i sin tur ger någon ytterligare effekt på blodtrycket, så att du skulle kunna ”riskera” ett lågt blodtryck.
Den rekommendation som ges i Sverige om citalopram och metoprolol är att följa blodtryck och puls. Om dessa är stabila är det bara att fortsätta.
Om dessa sjunker, eller om du känner dig andfådd, yr, upplever ojämna hjärtslag eller får blåaktig färgade naglar, prata med din läkare. Ev ska ni då sänka dosen på Seloken.
Sluta inte med något av läkemedlen innan du pratar med din läkare.
LÄS MER
Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den
Legitimerad apotekare (Uppsala universitet) och medicinjournalist (Stockholms universitet).
Fredrik besvarar frågor här på Fråga Apotekaren, vid sidan av sitt arbete som redaktör och medicinjournalist för olika fack- och patienttidningar; i dagsläget ILCO-magasinet och OsteoporosNytt.
Tidigare har Fredrik varit redaktör för Allt om Diabetes, Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Fredrik är ofta anlitad som moderator, bland annat i Almedalen.