dubbla dosen
Det ska normalt fungera bra att dubbla dosen.

Läkaren tycker att jag ska dubbla dosen

Jag har högt blodtryck, för vilket jag tar Norvasc och Seloken, samt att jag tar sertralin för psyket. Tar också Imovane för att lättare kunna somna på kvällen.

Har precis gjort ett långtids-EKG. Fick brev i dag att jag ska dubbla dosen Seloken från 25 till 50 mg per dag pga extraslag i hjärtat.

När jag nu gör det, har det någon påverkan på mitt sertralin?

UB

Det ska normalt fungera bra att dubbla dosen.

Det står visserligen i Fass att man kanske behöver sänka dosen Seloken om du tar det samtidigt med sertralin, men du har en ganska låg dos från början så det bör gå bra.

Seloken innehåller den aktiva substansen metoprolol. Det används bland annat mot högt blodtryck och besvär med hjärtklappning. Läkemedlet kan också användas för förebyggande behandling av kärlkramp och migrän, vid vissa typer av oregelbunden hjärtrytm, efter en hjärtinfarkt och vid hjärtsvikt.

Metoprolol tillhör läkemedelsgruppen betablockerare.

LÄS MER: Vad kan hända om jag tar Seloken och sertralin samtidigt?

 

Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den 21 mars 2016 @ 11:00

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten
[wd_asp id=6]

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet