12 juli 2024
Hudutslag finns upptaget som biverkan för candesartan.
Hudutslag finns upptaget som biverkan för candesartan. Foto: Freepik

229

Lästid (cirka): < 1 minut

Kan jag få hudutslag av Candesartan?

Jag började med candesartan för en dryg månad sedan för högt blodtryck. 

Efter en vecka ungefär började jag få små konstiga hudutslag som kliar, som jag inte haft tidigare. 

Kan jag få hudutslag av Candesartan?

Sissi

Ja, hudutslag finns upptaget som biverkan för candesartan.

Det är flera olika former av hudutslag, samt knottriga utslag (nässelutslag), som kan innefatta rodnad, blåsbildning, fjällning och knölar, är upptaget som biverkan för just candesartan. I vissa fall kan utslagen också klia.

Om du får svår hudklåda (med upphöjda utslag) ska du sluta ta kandesartan och genast söka läkare. Det kan vara tecken på en allergisk reaktion.

Om du inte redan har gjort det tycker jag att du ska rapportera detta som en biverkan till din läkare, eller direkt till Läkemedelsverket.

Prata också med din läkare om att byta till ett annat läkemedel för att behandla ditt höga blodtryck.

LÄS MER

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

12 juli 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.