Viktnedgång – och att hålla vikten

Det finns en enkel formel att använda när det gäller vikt, antalet kalorier in i kroppen ska vara mindre än antalet kalorier som kroppen förbrukar. Samtidigt vet alla att det här med vikt, och att hålla den, är bland det svåraste som finns.

Den enkla formeln är att äta sunt – mycket fisk och grönsaker, lite kött, pasta, potatis och bröd – och att vara fysiskt aktiv, minst 30 minuter varje dag.

Ibland kan det finnas behov av att ta hjälpa av olika produkter och hjälpmedel – och det finns en uppsjö av dem, mer eller mindre vetenskapligt dokumenterade och effektiva. Alla är dock förknippade med någon form av kostförändring, kostreduktion och/eller fysisk aktivitet.

Du kan testa:

 

DEN ÄR HÄR! MISSA INTE!

G R A T I S
K U R S

BLI MER KUNNIG OM DINA LÄKEMEDEL!
BÄTTRE EFFEKT AV BEHANDLINGEN OCH STÖRRE SÄKERHET.

UTAN KOSTNAD!

Vi spammar inte! Läs vår integritetspolicy för mer info.

Fredrik Hed

svarar på dina 
läkemedelsfrågor

Fredrik Hed är apotekare och besvarar frågor om läkemedel, kosttillskott och naturmedel.

Missa ingen viktig information

Gör som tusentals andra och prenumerera på våra nyhetsbrev. Det är gratis!

Varje torsdag kväll kommer nyhetsbrevet med alla inlägg från senaste veckan. Ibland kommer också specialutskick om specifika ämnesområden.

21 april 2025