22 maj 2024
Svullna anklar kan absolut vara en biverkan av din blodtrycksmedicin.
Svullna anklar kan absolut vara en biverkan av din blodtrycksmedicin. Foto: freepik

136

Är svullna anklar en biverkan av mitt läkemedel?

Jag började med medicin för högt blodtryck för en månad sedan. 

Jag fick en kalciumblockare och vattendrivande; jag fick amlodipin och hydroklortiazid. 

Nu efter en månad är trycket bra, men jag har fått väldigt svullna anklar. Har för mig att läkaren sa att det kunde bli så.

emilia

Ja, svullna anklar kan absolut vara en biverkan av din blodtrycksmedicin.

Det är sannolikt amlodipin, kalciumblockeraren, som har orsakat detta, eftersomd et är en vanlig biverkan av amlodipin och andra kalciumblockerare.

Jag tycker att du ska ta kontakt med läkaren och be att få något annat, t ex enalapril eller losartan. Dessa tillhör andra klasser och är inte besläktade med amlodipin. Därför bör dessa inte ge svullna anklar som biverkan.

LÄS MER

Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

22 maj 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.