1 mars 2024
ont i ryggen av Losartan
Du kan faktiskt få ont i ryggen av Losartan. Foto: Pixabay

625

Får jag ont i ryggen av Losartan?

Min man fick losartan för högt blodtryck i vintras. Ganska direkt efter att han började med det fick han ont i ryggen. 

Efter en tid slutade han, men blodtrycket ökade och han fick ett annat läkemedel. Det orsakade dock andra biverkningar så han slutade och gick tillbaka till losartan. 

Kort efter att han återigen började med losartan så kom ryggvärken tillbaka. 

Jag pratade med en väninnan om detta och hon hade erfarit exakt samma sak. 

Så min fråga är ju då om man kan få ont i ryggen av losartan. 

 

mimmi

Ja, man skulle kunna säga att du kan få ont i ryggen av Losartan. Ont i ryggen/ryggvärk finns nämligen upptaget som en biverkan av just losartan. I Fass-texten för losartan står det upptaget ”muskelvärk eller kramper, ont i benen eller ryggen” som vanliga biverkningar, som kan förekomma hos upp till 1 av 10 användare. Om...

Detta inlägg är tillgängligt för våra Premium och VIP-medlemmar.
Som medlem slipper du också alla annonser.
Logga in - om du redan är medlemBli medlem

Dela det här med dina vänner
Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

1 mars 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.