20 april 2024
trött
Jag tror inte att du blir trött varken av Singulair eller av kombinationen av dina mediciner.

1 951

Varför blir jag så trött av mina mediciner?

Jag har börjat med Singulair (montelukast) 10 mg 1 tablett på kvällen pga nedsatt lungkapacitet och astma, men blir väldigt trött av denna. Tar samtidigt en omeprazol 20 mg pga magsyra och undrar om kombinationen av dessa kan påverka mig? Eller de interagerar inte? Tar också Symbicort 250 mg 2 inhalationer 2 ggr dagligen för astman.

Undrar också om dessa mediciner kan påverka min levaxindos som jag tar för struma/över- resp underfunktion i sköldkörteln? Tar Levaxinet på morgonen och övriga tabletter på kvällen.

Undrar också om det finns någon liknande medicin med liknande verkan som Singulair men som ej har lika mkt biverkningar?

Charlotte, 32

Jag tror inte att du blir trött varken av Singulair eller av kombinationen av dina mediciner. Den enda interaktion jag hittar mellan dina läkemedel är den mellan omeprazol och Levaxin (levotyroxin). “Vid långtidsbehandling kan protonpumpshämmare minska absorptionen av levotyroxin.” Det betyder att mindre levotyroxin tas upp och behandlingen av sköldkörteln blir mindre effektiv. Detta kanske...

Detta inlägg är tillgängligt för våra Premium och VIP-medlemmar.
Som medlem slipper du också alla annonser.
Logga in - om du redan är medlemBli medlem

Dela det här med dina vänner
Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

20 april 2024

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.