23 september 2022
Search
Generic filters
torr i munnen
Det är tyvärr en vanlig biverkan att bli torr i munnen av antidepressiv medicin.

2 399

Jag blir torr i munnen av min antidepressiva medicin

Jag tar sertralin 50 mg sedan två månader, på grund av depression och ångest, och för ca tre veckor sedan ökade jag dosen till 100 mg eftersom jag tyckte att jag ännu mådde dåligt.

Mitt stora problem är att när jag ökade dosen blev jag så fruktansvärt torr i munnen och det gör att jag känner mig otroligt rastlös för detta! Igår gick jag ner till 50 mg igen.

Finns det någon annan antidepressiv medicin som man inte blir torr i munnen av? Jag står inte ut!

Eva

Det är ett jobbigt problem att bli torr i munnen (muntorrhet). Alla antidepressiva läkemedel har tyvärr denna biverkan, jag satt och tittade igenom de allra flesta av dem och de har alla denna biverkan.

Mindre torr i munnen med venlafaxin

Venlafaxin (Efexor) har möjligtvis lite mindre rapporterad biverkan av muntorrhet. Du skulle också kunna prova att byta till ett annat preparat i samma klass, t ex citalopram, paroxetin eller escitalopram.

Jag föreslår att du börjar med att prata med din läkare.

LÄS MER: Hur länge ska jag ta antidepressiv medicin?

 

Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den 30 december 2015 @ 14:00

close
Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten
Search
Generic filters

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

23 september 2022

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.