För mycket A-vitamin är inte bra och kan ge symtom som huvudvärk, illamående och kräkning, trötthet och retlighet.
A-vitamin i stora doser är skadligt. Det är framförallt genom kosttillskott man kan få i sig för stora mängder. Lever är det livsmedel som innehåller mest A-vitamin och även väldigt stora leverintag kan i längden ge överdosering av A-vitamin. Eftersom upptaget av karotenoider minskar i takt med att intaget ökar är det svårt att få i sig för mycket A-vitamin via denna väg.
Vuxna bör inte få i sig mer än 7,5 milligram A-vitamin per dag.
Gravida ska inte äta mer än högst 1 milligram vitamin A per dag som kosttillskott, om inte läkare förskriver annat. Den allvarligaste effekten av för högt intag retinol är fosterskador.
De flesta behöver inte tillskott av vitamin A
Vitamin A behövs för att syn, hud och slemhinnor ska fungera normalt. Vitamin A har också en grundläggande betydelse för utveckling och tillväxt av embryot under den tidigaste delen av graviditeten, för att fostret ska utvecklas normalt och få en fullgod syn.
En svensk normalkost täcker dagsbehovet väl, och brist på A-vitamin förekommer i princip inte i Sverige i dag. Inälvsmat, framför allt lever, innehåller mycket vitamin A. Bra källor är även matfett, ost och ägg. Grönsaker och rotfrukter innehåller karotenoider som kan omvandlas till vitamin A i kroppen om och när det behövs.
Denna fråga besvarades ursprungligen i Hemmets Journal nr 23 2018.
LÄS MER: Riskerar jag att överdosera vitaminerna?
Detta är en återpublicering. Inlägget publicerades första gången den
Legitimerad apotekare (Uppsala universitet) och medicinjournalist (Stockholms universitet).
Fredrik besvarar frågor här på Fråga Apotekaren, vid sidan av sitt arbete som redaktör och medicinjournalist för olika fack- och patienttidningar; i dagsläget ILCO-magasinet och OsteoporosNytt.
Tidigare har Fredrik varit redaktör för Allt om Diabetes, Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Fredrik är ofta anlitad som moderator, bland annat i Almedalen.