23 september 2022
Search
Generic filters
tinnitus av Enalapril

2 036

Kan jag få tinnitus av Enalapril?

Jag undrar om jag kan få tinnitus av Enalapril? Jag har fått den medicinen för mitt höga blodtryck. Ungefär en vecka efter att jag började hörde jag ett ringande ljud i öronen.

Det är jättejobbigt och jag undrar om jag måste stå ut med detta. 

Bertil

Tyvärr finns det en liten risk att man kan få tinnitus av Enalapril. Den står listad i Fass som en mindre vanlig biverkan, och kan förekomma hos upp till 1 av 100 användare.

Även om den är ovanlig, finns det flera vanliga läkemedel som har tinnitus som biverkan. Det är läkemedel som:

Varför dessa kan orsaka tinnitus är inte klarlagt.

Nej, du ska inte behöva stå ut med detta. Det finns en massa andra bra mediciner för att behandla ditt höga blodtryck. Prata med din läkare och be om något annat.

LÄS MER: Vad hjälper bäst mot tinnitus?

 

close
Dela det här med dina vänner

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Vill du ha mer?
Prenumerera

Nyhetsbrevet kommer varje torsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga

Du får svar direkt till din e-post.

Exklusiva tips

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning.

Sök på sajten
Search
Generic filters

Medlemmar får mycket mer

Som medlem hjälper du oss att hålla sidan igång. Vi ger tillbaka, medlemmar får mer!

Gratis
Premium
VIP

Är du medlem?

Logga in för att se 100%
av innehållet

23 september 2022

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du godkänner detta.